Škola jako úřad
Název projektu: Škola jako úřad
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.3.49/02.0015 UDRŽITELNOST PROJEKTU
Celková realizace projektu: 01/2013 – 12/2014
Představení projektu: Tento, námi představovaný, projekt je zaměřen na vytvoření manuálů/postupů řešení konkrétních situací, ke kterým na školách dochází. Vzhledem k tomu, že vedoucí pracovníci musí čerpat z obrovského množství nařízení, předpisů, zákonů apod. a ne vždy se daří situace řešit správným způsobem. Manuál pomůže vedoucím pracovníkům škol k operativnějšímu řešení situací a k eliminaci případných souvisejících opomenutí. Zpružní a zefektivní řízení v daných oblastech.
Potřebnost projektu vychází nejen z potřeb samotných vedoucích pracovníků škol, ale je také potvrzena odborem školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu Ústeckého kraje.
Manuál bude řešit následující situace:
- Podezření na domácí násilí u žáků;
- Vyřízení stížností na pedagogy;
- Integrace žáků se speciálními vzdělávacími potřebami;
- Přestup žáka na jinou školu;
- Zápis žáků ke studiu;
- Podezření na požití omamných látek ze strany žáka;
- Škodní událost na půdě školy;
- Úraz žáka na půdě školy;
- Archivační postupy;
- Řešení hromadných výjezdů mimo školu (1 x denní x vícedenní; sportovní x kulturní)
Cílová skupina: Cílovou skupinou projektu jsou vedoucí pracovníci škol, tedy ředitelé, jejich zástupci apod., tedy pracovníci, kteří jsou zodpovědní za komplexní či dílčí řešení výše definovaných situací a budou tedy vytvářený odborný manuál využívat. Tito zástupci cílové skupiny se do projektu zapojí v rámci klíčových aktivit 02 – Pilotáž vytvořeného manuálu + kulaté stoly a 03 – Tvorba a tisk finální podoby manuálu, vzdělávací setkání CS. Více viz níže.
Klíčové aktivity projektu:
KA01 – Vyhotovení manuálu pro CS – období realizace – 01 – 10/2013, na této klíčové aktivitě se budou podílet nejen pracovníci managementu projektu, ale hlavně odborníci: metodik, analytický konzultant, a především konzultanti z praxe (zástupci samosprávy z různých odborů, zřizovatele škol, integrovaného záchranného systému, pojišťovny atd.) a konzultanti ze školství. Zde bude vytvořena prvotní verze manuálu, která bude odpilotována a dopracována do finální podoby v dalších klíčových aktivitách.
KA02 – Pilotáž vytvořeného manuálu – kulaté stoly – období realizace – 11/2013 – 05/2014, tato klíčová aktivita bude sloužit k pilotnímu ověření pracovní verze manuálu, kdy se kulatých stolů zúčastní zástupci cílové skupiny, tedy vedoucí pracovníci škol. Těchto kulatých stolů se mohou zúčastnit i konzultanti z praxe či ze školství, jako členové realizačního týmu – pro přímý přenos zkušeností a poznatků od cílové skupiny, ovšem primárně jsou tato setkání určena pro vedoucí pracovníky škol.
V období od listopadu 2013 do května 2014 proběhne 5 kulatých stolů, každého se zúčastní 14 zástupců cílové skupiny a budou zde projednávána 2 z výše uvedených témat. Každý účastník vyplní připravený evaluační arch, na základě kterého bude dopracován manuál do finální podoby.
KA03 – Tvorba a tisk finální podoby manuálu, vzdělávací setkání CS – období realizace – 06 – 12/2014. V této klíčové aktivitě dojde k finalizování odborného manuálu pro vedoucí pracovníky škol a to na základě závěrů z uspořádaných kulatých stolů. Následně proběhnou 3 setkání zástupců cílových skupin, kde dojde ze strany lektora k proškolení zástupců cílové skupiny v práci s vytvořeným materiálem. Místa setkání budou upřesněna dle zájmu příslušníků cílové skupiny.
Kontakt na manažera projektového týmu: Mgr. Karel Psohlavec – vzdelavani@swissconsulting.cz
Jednotlivá témata Manuálu pro vedoucí pracovníky škol naleznete zde.